معرفی انواع روغن

روغن هیدرولیک چیست و انواع آن کدامند؟

روغن هیدرولیک چیست؟ این موضوعی است که قرار است در مقاله پیش رو به طور مفصل به آن بپردازیم. سیال هیدرولیک یا مایع مناسبی که به‌منظور حرکت ماشین از آن استفاده می‌شود روغن هیدرولیک نام دارد. از این مایع برای انتقال نیرو در سیستم‌های هیدرولیک استفاده می‌شود. در ادامه مقاله قصد داریک تا در مورد اینکه روغن هیدرولیک صنعتی چیست و اینکه این روغن ها چه کاربردی دارند و از چه چیزی ساخته شده‌اند، اطلاعات مفیدی به مخاطبان عزیز ارائه بدهیم. صدرا شیمی تامین کننده روغن هیدرولیک در اصفهان و سایر استان های کشور می باشد.

روغن هیدرولیک چیست؟
روغن هیدرولیک چیست؟

روغن هیدرولیک از چه موادی تولید می‌شود؟

قبل از اینکه پاسخ سوال روغن هیدرولیک چیست، را بررسی کنیم بهتر است این نکته را بدانید که حدود 99 درصد این روغن از مواد پایه و فقط یک درصد از مواد افزودنی تشکیل می‌شود. شناخته شده‌ترین این سیالات روغن‌های معدنی هستند. انواع دیگر روغن‌ها در مقاصد صنعتی و تخصصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیالات مانند پروپیلن گلیکول یا روغن‌های سیلیکون به این منظور ساخته می‌شوند. روغن‌های هیدرولیک جدید بر پایه مواد طبیعی مانند روغن کانولا ساخته می‌شوند که زیست تخریب پذیر هستند.

اضافه کردن مواد افزودنی به برخی از این سیالات، خاصیت مطلوب و منحصر به فردی به آنها می‌دهد. این خواص شامل بازدارنده های ضد خوردگی، ضد فرسایش و کاهش دهنده های اصطکاک هستند که بسیار موثر و مفید عمل می‌کنند. علاوه بر این با استفاده از مواد افزودنی ممکن است رنگ برند های مختلف روغن هیدرولیک تحت تاثیر قرار گیرد.

روغن هیدرولیک فرمان
روغن هیدرولیک فرمان

خواص روغن هیدرولیک

در ادامه مطلب روغن هیدرولیک چیست، قصد داریم به خواص آن بپردازیم. این روغن علاوه بر اینکه نیرو را انتقال می‌دهد به‌عنوان روان‌کننده نیز عمل می‌کند. وظیفه این روغن‌ها در نقش روان‌کننده این است که اصطکاک را کاهش داده و از سطوحی که در تماس با فلز هستند مراقبت کنند. علاوه بر این با ازبین‌بردن گرما اجزای داخلی ماشین را خنک نگه می‌دارند. وظیفه‌های دیگر این روغن محافظت اجزا از خوردگی است. همچنین مقاومت زیادی در برابر آب دارد. این روغن همچنین دارای خاصیت کاویتاسیون است.

کاویتاسیون چیست؟

حال اگر برای شما سؤال است که کاویتاسیون چیست، در جواب باید گفت: فعالیتی است که در آن قسمتی از سیال با فشار کم به‌صورت حباب در می‌آید. این امر در بیشتر پمپ‌ها و توربین‌ها ممکن است اتفاق افتد. از نظر حرارتی و شیمیایی پایدار است. همچنین ویسکوزیته ثابتی دارد. به مقاومت مایعات در مقابل جاری شدن ویسکوزیته گفته می‌شود. البته این مورد هم نه باید آن‌چنان غلیظ باشد که مانع از رسیدن مایعات و روغن به مکان موردنظر شود و نه چنان رقیق شود که در جای خود نتواند بماند.

با این حساب باید یک اندازه نرمال و استاندارد داشته باشد تا بتواند کارایی و عملکرد مطلوبی از خود نشان دهد. البته ترجیح بیشتر بر این است که مقداری رقیق باشد تا بتواند از طریق شیلنگ‌ها و کانکتورها عبور کند و به اجزای مورد نظر برسد. برای اینکه بدانید این میزان چقدر است باید توجه داشته باشید که ویسکوزیته باید در محدوده دما باشد.

به بیان ساده‌تر در دماهای سرد غلیظ نشود و در عین حال هم به قدر کافی غلیظ باشد که در دماهای بسیار بالا کار خود را به خوبی انجام دهد. با بیان این توضیحات به نظر می‌رسد که شناخت و توجه به این مورد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. روغن‌های هیدرولیک باکیفیت دارای غلظت استاندارد هستند و بالاترین عملکرد را از خود نشان می‌دهند.

عملکرد مطلوب خودرو با روغن هیدرولیک
عملکرد مطلوب خودرو با روغن هیدرولیک

تراکم ناپذیر روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک یک خواص مهم و مطلوب دارد و آن هم تراکم ناپذیری است. تراکم ناپذیری این نوع روغن در انتقال نیرو و زمانی که با هوا مقایسه می‌شود کاملاً مشهود است. حال این تراکم ناپذیری به چه معناست؟ همان‌طور که می‌دانید در مایعات فاصله بین مولکول‌ها کم است. به بیان ساده‌تر بسیار به هم نزدیک هستند. در این حالت نیروی دافعه بیشتر شده و همین خاصیت تراکم ناپذیری را به وجود می‌آورد.

روغن هیدرولیک فرمان چیست؟

در پاسخ به این سؤال که روغن هیدرولیک فرمان چیست، میتوان گفت این روغن در سیستم‌های فرمان به‌منظور برقراری ارتباط هیدرولیکی میان چرخ‌های جلو خودرو و فرمان مورداستفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این روغن تلاش برای چرخش چرخ‌ها کم خواهد شد. علاوه بر این با استفاده از روغن هیدرولیک فرمان بخش‌های مختلف سیستم فرمان روغن‌کاری می‌شوند. در این حالت، خوردگی در پمپ و دنده فرمان کاهش‌ یافته و باعث کارکرد بالای خودرو خواهد شد.

این روغن دارای رنگ‌های صورتی روشن و کهربایی است. دلیل ذکر این شاخصه به این خاطر است که در صورت مشاهده روغن‌های قهوه‌ای تیره از بی‌کیفیت بودن روغن مطمئن شوید. مخزن روغن هیدرولیک فرمان در زیر کاپوت در قسمت سرنشین خودرو قرار دارد. البته این موضوع همیشه ثابت نیست. محفظه آن به رنگ سفید با دری مشکی رنگ است. این ماده یک سیال مصنوعی است که در آزمایشگاه ساخته می‌شود.

زمان تعویض روغن هیدرولیک فرمان

بعد از پاسخ به این سؤال که روغن هیدرولیک چیست، حال به این پرسش خواهیم رسید که زمان استفاده از این نوع روغن‌ها چه زمانی است؟ این زمان به نوع روغن و نوع استفاده افراد بستگی دارد. البته بهتر است بدانید پیروی از مقررات سازندگان آن نیز تأثیر مثبتی بر روی عملکرد خودرو و استفاده از روغن دارد. اگر بخواهیم یک میزان حدودی برای شما بیان کنیم روغن‌های هیدرولیک باید هر پنج سال یکبار تعویض شوند.

علاوه بر این علائم هشدار دهنده‌ای نیز وجود دارند که زمان تعویض روغن را به شما اعلام می‌کنند. به‌عنوان‌مثال در زمان بررسی روغن هیدرولیک رنگ آن باید روشن باشد. شنیدن صدای نامناسب از فرمان در زمان چرخاندن آن نیز دلیل بزرگی برای تعویض روغن هیدرولیک است.

کلام آخر

در مقاله فوق به این سوال که روغن هیدرولیک چیست، پاسخ داده شد. همان طور که مطالعه کردید در خلال مقاله به کارکرد بالای روغن‌های با کیفیت اشاره شد و خصوصیات آنها مورد بررسی قرار گرفت. برای اینکه بتوانید روغن مطلوب و مناسبی تهیه کنید باید به مراکز معتبر و دارای اصالت مراجعه کنید. روغن هیدرولیک پارس بابک در اصفهان

در غیر این صورت ممکن است روغن نامرغوب صدمات جبران‌ناپذیر به خودروی شما وارد کند. یکی از این مراکز معتبر مجموعه صدرا شیمی است که با ارائه انواع محصولات شیمیایی و صنعتی توانسته تمام نیازهای مشتریان را پاسخ دهد. اگر هنوز به پاسخ سوال روغن هیدرولیک چیست نرسیده‌اید، با کارشناسان این مجموعه تماس برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا